OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O UDZIELENIE POMOCY W RAMACH KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO – rezerwa KFS
poniedziałek, 28.10.2024 14:22Od 29.10.2024r. do 07.11.2024r.
OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O UDZIELENIE POMOCY W RAMACH KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO – rezerwa KFS |
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Słubicach działający w imieniu Starosty, zgodnie z § 2 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018r. poz.117), ogłasza I nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z REZERWY KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego, zgodnie z Planem wykorzystania środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2024.
|
Środki do dyspozycji* |
|
kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców |
kursy realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą (§4300) |
47 333,91 zł |
Wnioski o dofinansowanie przyjmowane są od dnia 29.10.2024r. do dnia 07.11.2024r.
Aby skorzystać ze środków KFS musi zostać spełniony co najmniej jeden z następujących priorytetów Rady Rynku Pracy:
- Priorytet RRP/A- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRPiPS;
Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:
- CIS i KIS to jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne lub spółdzielnie socjalne. Centra i Kluby Integracji Społecznej zatrudniają kadrę odpowiedzialną za reintegrację społeczną i zawodową uczestników. O przyznaniu statusu CIS decyduje Wojewoda, który prowadzi także rejestr tych podmiotów. Ponadto wojewoda prowadzi również rejestr KIS. CIS może prowadzić działalność wytwórczą, handlową lub usługową oraz działalność wytwórczą w rolnictwie. W związku z tym Centrum zatrudnia pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie danej działalności, a ponadto pracownika socjalnego, instruktorów zawodu oraz inne osoby prowadzące reintegrację społeczną i zawodową.
- WTZ mogą być tworzone przez fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Działają one w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Podmiot prowadzący WTZ zawiera z samorządem powiatu umowę regulującą między innymi warunki i wysokość dofinansowania kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków PFRON. W WTZ zatrudnieni są psycholodzy, instruktorzy terapii zajęciowej, specjaliści do spraw rehabilitacji lub rewalidacji. Ponadto WTZ może zatrudniać: pielęgniarkę lub lekarza, pracownika socjalnego, instruktora zawodu, a także inne osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania warsztatu. Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
- Przedsiębiorstwa społeczne wpisane do wykazu przedsiębiorstw społecznych, który zgodnie z ustawą o ekonomii społecznej prowadzony jest przez MRPiPS w systemie Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej (RJPS), pod adresem https://rjps.mpips.gov.pl/RJPS/RU/start.do?id_menu=59. (LINK).
Wykaz zawiera tylko przedsiębiorstwa społeczne, którym status ten został nadany przez wojewodę, odpowiedniego ze względu na siedzibę podmiotu. Nadanie statusu odbywa się poprzez wydanie decyzji administracyjnej, po wcześniejszej dokładnej weryfikacji 22 spełniania przez wnioskujący podmiot warunków określonych w ustawie o ekonomii społecznej. Z tego względu nie ma konieczności prowadzenia dodatkowej weryfikacji na potrzeby ustalenia czy pracodawca aplikujący o wsparcie spełnia przesłanki niezbędne do uzyskania tego statusu, wystarczy jedynie sprawdzić, czy w momencie składania wniosku figuruje on w rejestrze przedsiębiorstw społecznych. Status przedsiębiorstwa społecznego mogą uzyskać m.in. organizacje pozarządowe (np. fundacje i stowarzyszenia), spółki non-profit, spółdzielnie socjalne, a także kościelne osoby prawne.
- Spółdzielnie socjalne – to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, na tej podstawie można zweryfikować ich formę prawną. Spółdzielnie socjalne mogą uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego. W takiej sytuacji ich uprawnienia do skorzystania ze wsparcia w ramach tego priorytetu można potwierdzić na podstawie listy przedsiębiorstw społecznych, o której mowa powyżej. Bez względu na to, czy spółdzielnia socjalna posiada status przedsiębiorstwa społecznego, jest ona uprawniona do skorzystania ze środków w ramach tego priorytetu.
- Zakłady aktywności zawodowej – to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych. Nie ma potrzeby weryfikowania, czy pracownik, którego przeszkolenie ma być wsparte ze środków KFS należy do grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub do osób wymienionych w art. 4 ust 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych.
- Priorytet RRP/B Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia. Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności
- Priorytet RRP/C Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej (w stosunku do lat poprzednich nie ma tu żadnych zmian). Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023 poz. 164)
- Priorytet RRP/D Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju;
Wybranym przez urząd dokumentem strategicznym określającym obszary i branże działające na terenie powiatu słubickiego, których pracownicy i pracodawcy wymagają szczególnego wsparcia w zakresie podnoszenia kompetencji jest „Strategia zrównoważonego rozwoju Powiatu Słubickiego na lata 2023-2030”, w ramach której (w punkcie 1.1.5 Gospodarka i rynek pracy) wyodrębniono obszary i branże kluczowe dla rozwoju powiatu, zgodne ze schematem klasyfikacji określonym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24.12.2007 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) i są to: opieka zdrowotna i pomoc społeczna, budownictwo, transport i gospodarka magazynowa, przetwórstwo przemysłowe.
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2024 roku) odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności
Starosta może przyznać środki z KFS na sfinansowanie kosztów, o których mowa wyżej w wysokości 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw w wysokości 100%, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Przy rozpatrywaniu wniosków KFS podlegają one ocenie:
- Formalnej - ocena formalna obejmuje sprawdzenie czy wniosek został prawidłowo wypełniony, tj. zawiera wszystkie obowiązkowe dane i informacje wymagane we wniosku oraz wymagane załączniki.
- Merytorycznej - ocena merytoryczna obejmuje m.in. ocenę elementów branych pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku, w tym zgodnie z rozporządzeniem MPiPS w sprawie przyznania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego z dnia 14 maja 2014 r. Wniosek, rozpatrzony pozytywnie merytorycznie, zostaje oceniany i przypisane zostają punkty oceny danego wniosku o kryteria zgodnie z kartą oceny.
- Spośród kształceń ustawicznych, które uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną oraz na podstawie liczby uzyskanych punktów z Karty ocen, ustala się kolejność rozpatrywania, od wniosków z najwyższą liczbą punktów do wniosków z najniższą liczbą punktów (karta oceny w załączeniu).
- W przypadku wniosków, których kształcenia uzyskały identyczną liczbę punktów z Karty ocen, pierwszeństwo przyznania dofinansowania przysługuje Pracodawcy, który wniosek złożył jako pierwszy. Brana jest wówczas dodatkowo pod uwagę data złożenia wniosku do Urzędu.
Ponadto Pracodawca wnioskując o dofinasowanie kosztów kształcenia ustawicznego, które rozpoczyna się w trakcie trwania naboru, bądź w krótszym czasie niż do dnia 07.12.2024 roku winien być świadom, iż wnioskowane kształcenie może nie dojść do realizacji z uwagi na trwającą procedurę rozpatrywania wniosków. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018r., poz. 117) dofinansowane mogą zostać tylko działania które jeszcze się nie rozpoczęły.
Tutejszy urząd nie ponosi zatem odpowiedzialności za brak możliwości rozpoczęcia kształcenia wcześniej niż 07.12.2024r, przy czym należy pamiętać, iż podstawą przyznania dofinansowania jest zawarta umowa, a nie pismo o rozpatrzeniu wniosku i nie ma możliwości finansowania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego działań już rozpoczętych.
Pracodawca, który ma siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności na terenie powiatu słubickiego, zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy powinien złożyć osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Słubicach lub za pomocą operatora pocztowego odpowiedni wniosek lub uwierzytelniony wniosek w wersji elektronicznej, który został opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Nie będą przyjęte do rozpatrzenia wnioski wysłane za pośrednictwem portalu praca.gov.pl w formie pisma do urzędu.
Po zakończeniu naboru wniosków dopuszcza się możliwość negocjacji wniosków, w sytuacji kiedy Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Słubicach uzna to za zasadne przed ich ostatecznym rozpatrzeniem.
Do wniosku pracodawca ma obowiązek dołączyć:
- zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis (załącznik nr 2 do wniosku KFS), w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 702);
- informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu
w sprawach dotyczących pomocy publicznej- poprzez przedłożenie Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
- kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
- program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu;
- wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
Niedołączenie ww. załączników skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
Ponadto do wniosku należy złożyć:
- Załącznik nr 1 do wniosku KFS
- Klauzule informacyjna w związku z przetwarzaniem danych osobowych dla ubiegających się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
- „Oświadczenie- sankcje Rosja”- stanowiące załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 11/2024 Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Słubicach z dnia 11 marca 2024 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku pobierania oświadczenia dla osób/podmiotów ubiegających się o wsparcie ze środków będących w dyspozycji PUP
- Pełnomocnictwo gdy pracodawcę lub przedsiębiorcę reprezentuje pełnomocnik, do wniosku musi być załączone pełnomocnictw określające jego zakres i podpisane przez osoby uprawnione do reprezentacji pracodawcy lub przedsiębiorcy. Pełnomocnictwo należy przedłożyć w oryginale, w postaci notarialnie potwierdzonej kopii lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez osobę lub osoby udzielające pełnomocnictwa (tj. osobę lub osoby uprawnione do reprezentacji pracodawcy lub przedsiębiorcy). Podpis lub podpisy osób uprawnionych do występowania w obrocie prawnym w imieniu pracodawcy muszą być czytelne lub opatrzone pieczątkami
Wniosek wraz z załącznikami dostępny jest pod niniejszym ogłoszeniem o naborze wniosków
oraz na stronie internetowej www.pupslubice.pl., w zakładce „dokumenty do pobrania”
Osoby zainteresowane kształceniem ustawicznym pracowników i pracodawców proszone są o kontakt ze Specjalistą ds. rozwoju zawodowego p. Magdalena Durejko, tel. (95) 759-09-30, pokój nr 4.
Załączniki
Typ | Opis | Data | Dodał |
---|---|---|---|
REZERWA-I OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O UDZIELENIE POMOCY W RAMACH KFS_2024 | 2024-10-28 14:23:39 | Ossowski Rafał | |
KOMPLET DOKUMENTÓW_NABÓR KFS | 2024-10-28 14:23:02 | Ossowski Rafał |
Informacje o artykule
Zredagował(a): | Rafał Ossowski |
---|---|
Data powstania: | 28.10.2024 14:22 |
Data ostatniej modyfikacji: | 28.10.2024 14:28 |
Liczba wyświetleń: | 763 |