pomniejsz powiększ

PUP w Słubicach

INFORMACJE PODSTAWOWE


INFORMACJA DLA BEZROBOTNYCH


INFORMACJA DLA PRACODAWCÓW


ZATRUDNIANIE CUDZOZIEMCÓW


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE


FUNDUSZE EUROPEJSKIE


WSPÓŁPRACA Z NIEMCAMI


DOKUMENTY DO POBRANIA


Kalendarium

Alfa
Leonii

19

kwiecień

PWŚCPSN
1 1 2 3 4 5 6 7
2 8 9 10 11 12 13 14
3 15 16 17 18 19 20 21
4 22 23 24 25 26 27 28
5 29 30      

BIP

Spółdzielnia Socjalna -Nowe Instrumenty WSPARCIA

czwartek, 12.04.2018 14:23

"2018r"


WPROWADZENIE NOWYCH INSTRUMENTÓW WSPARCIA DLA SPÓŁDZIELNI SOCJALNEJ

JEDNORAZOWE ŚRODKI NA UTWORZENIE STANOWISKA PRACY DLA SKIEROWANEGO BEZROBOTNEGO LUB SKIEROWANEGO POSZUKUJACEGO PRACY, O KTÓRYM MOWA W ART. 49 PKT 7, LUB SKIEROWANEGO POSZUKUJĄCEGO PRACY NIEPOZOSTAJĄCEGO W ZATRUDNIENIU LUB NIEWYKONUJACEGO INNEJ PRACY

 

Starosta z Funduszu Pracy może:

Przyznać spółdzielni socjalnej jednorazowo środki na utworzenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego lub skierowanego poszukującego pracy, o którym mowa w art. 49 pkt 7, lub skierowanego poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

-Przeciętne wynagrodzenie, o którym mowa jest przyjmowane w wysokości obowiązującej w dniu zawarcia umowy ze starostą.

-forma wsparcia ma dla starosty charakter fakultatywny.

-Spółdzielnia socjalna zobowiązana będzie do utrzymania utworzonego stanowiska pracy oraz zatrudnienia skierowanej na to stanowisko osoby przez okres co najmniej 24 miesięcy.

-Spółdzielnia socjalna, która otrzymała z Funduszu Pracy jednorazowe środki na utworzenie stanowiska pracy , jest obowiązana, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty, dokonać zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami ustawowymi, jeżeli zatrudniała na utworzonym stanowisku pracy skierowaną osobę w pełnym wymiarze czasu pracy łącznie przez okres krótszy niż 24 miesiące albo naruszyła inne warunki umowy dotyczące przyznania tych środków.

-Wnioski zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej po wejściu w życie aktu wykonawczego do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

PAŃSTOWY FUNDUSZ REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

Spółdzielnia socjalna może otrzymać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:

-jednorazowo środki na utworzenie stanowiska pracy dla skierowanej przez powiatowy urząd pracy osoby niepełnosprawnej, o której mowa w art. 11 ust. 1, w wysokości określonej w umowie, zawartej ze starostą:

a) nie wyższej jednak niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, w przypadku zobowiązania do utrzymania zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, o której mowa w art. 11 ust. 1, na utworzonym stanowisku pracy nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy,

b) wynoszącej od sześciokrotności do piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia, w przypadku zobowiązania do utrzymania zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, o której mowa w art. 11 ust. 1, na utworzonym stanowisku pracy nieprzerwanie przez okres co najmniej 24 miesięcy

– jeżeli nie otrzymała bezzwrotnych środków publicznych na ten cel;

-Jeżeli okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, o której mowa w art. 11 ust. 1, będzie krótszy niż okres wskazany w ust. 1 pkt 1 lit. a, spółdzielnia socjalna jest obowiązana zwrócić Funduszowi za pośrednictwem starosty środki w wysokości równej 1/12 ogólnej kwoty zwrotu za każdy miesiąc brakujący do upływu okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, jednak w wysokości nie mniejszej niż 1/6 tej kwoty. Spółdzielnia socjalna dokonuje zwrotu w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną.

-Jeżeli okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, o której mowa w art. 11 ust. 1, będzie krótszy niż okres wskazany w ust. 1 pkt 1 lit. b, spółdzielnia socjalna jest obowiązana zwrócić Funduszowi za pośrednictwem starosty środki w wysokości równej 1/24 ogólnej kwoty zwrotu za każdy miesiąc brakujący do upływu okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, jednak w wysokości nie mniejszej niż 1/6 tej kwoty. Spółdzielnia socjalna dokonuje zwrotu w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną.

-Wnioski zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej po wejściu w życie aktu wykonawczego do ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej.

 

 



 

WPROWADZENIE NOWYCH INSTRUMENTÓW WSPARCIA DLA SPÓŁDZIELNI SOCJALNEJ

 

Z dniem 31 marca 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 15 grudnia 2017 roku o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2017 r. poz. 2494). Poniżej przedstawione zostały zmiany wprowadzone nowelizacją.

 

Zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:

 

1.Spółdzielnia socjalna może otrzymać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych środki na finansowanie kosztów wynagrodzenia, w okresie do 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy ze starostą, wypłacane miesięcznie w wysokości nie wyższej niż kwota najniższego wynagrodzenia przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, dla zatrudnionej skierowanej przez powiatowy urząd pracy osoby niepełnosprawnej, będącej jednocześnie osobą bezrobotną lub poszukującą pracy, o której mowa w art. 11 ust. 1.W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji wydany zostanie nowy akt wykonawczy.

 

2.Osoba niepełnosprawna, o której mowa w art. 11 ust. 1, może otrzymać ze środków Funduszu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na podjęcie działalności w formie spółdzielni socjalnej na jednego członka założyciela spółdzielni oraz na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu (jeżeli nie otrzymała bezzwrotnych środków publicznych na ten cel) w wysokości określonej w umowie zawartej ze starostą:

-nie wyższej niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, w przypadku zobowiązania do prowadzenia działalności gospodarczej, rolniczej lub członkostwa w spółdzielni socjalnej nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy;

-wynoszącej od sześciokrotności do piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia, w przypadku zobowiązania do prowadzenia działalności gospodarczej, rolniczej lub członkostwa w spółdzielni socjalnej nieprzerwanie przez okres co najmniej 24 miesięcy.

 Osoba niepełnosprawna, która otrzymała jednorazowo środki, o których mowa w ust. 1, jest obowiązana do zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami, w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, jeżeli z przyczyn leżących po jej stronie zostały naruszone warunki umowy, o której mowa w ust. 1.

Na mocy przepisów przejściowych przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie przywołanej ustawy zachowują ważność dotychczasowe przepisy wykonawcze. Z tego względu osoby niepełnosprawne składają wnioski o przyznanie dotacji na druku Wn-O stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 października 2007 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (tekst jedn.: Dz.U z 2015 r. poz. 102), pamiętając o zmienionych zapisach ustawowych.

 

Zmiany w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:

 

1.Spółdzielnia socjalna może otrzymać środki z Funduszu Pracy na finansowanie kosztów wynagrodzenia, w okresie do 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy, wypłacane miesięcznie w wysokości nie wyższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, dla zatrudnionego skierowanego bezrobotnego lub zatrudnionego skierowanego poszukującego pracy, o którym mowa w art. 49 pkt 7 ww. ustawy, lub zatrudnionego skierowanego poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej. Spółdzielnia socjalna zobowiązana będzie do zatrudnienia skierowanej osoby przez okres co najmniej 12 miesięcy. W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji wydany zostanie nowy akt wykonawczy.

 

2.Rozszerzenie katalogu beneficjentów, którzy mogą skorzystać z jednorazowego wsparcia na założenie spółdzielni socjalnej lub przystąpienie do niej, przyznawanego osobą, o których mowa w art. 49 pkt 7 niniejszej ustawy. Wprowadzone zapisy przewidują możliwość przyznania środków na podjęcie działalności gospodarczej w formie spółdzielni socjalnej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanego z podjęciem tej działalności również poszukującym pracy niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonującym innej pracy zarobkowej. Osoby te uprawnione są do założenia spółdzielni socjalnej, jak również  do przystąpienia do już istniejącej spółdzielni socjalnej. W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia  w życie nowelizacji wydany zostanie nowy akt wykonawczy.

 

Zmiany w ustawie z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych:

 

1.Nowelizacją ustawy wprowadzono możliwość refundacji składek na ubezpieczenia społeczne oraz części kosztów pracodawcy opłacanych również za pracowników spółdzielni socjalnej niebędących członkami spółdzielni, a będących osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy. W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji wydany zostanie nowy akt wykonawczy.

 

Znowelizowane wnioski zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej po wejściu w życie aktów wykonawczych do ww. ustaw.

 


 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Rafał Ossowski
Data powstania: 12.04.2018 14:23
Data ostatniej modyfikacji: 27.04.2018 12:17
Liczba wyświetleń: 2088

Podziel się

Komentarze (0):

Brak komentarzy na ten temat.
Drukuj Stworz PDF
OBSZAR DZIAŁANIA KIEROWNICTWO OGŁOSZENIA O PRACY W URZĘDZIE PODSTAWY PRAWNE DANE KONTAKTOWE OBOWIĄZUJĄCE STAWKI, KWOTY, WSKAŹNIKI RAPORTY PUP PROMOCJA USŁUG RYNKU PRACY STATYSTYKA OPRACOWANIA I ANALIZY AKTUALNOŚCI PLANY FINANSOWE PUP PROGRAM "ZA ŻYCIEM" e-URZĄD OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI Mapa serwisu